A csoport rövid bemutatása:
A Péterszegi Rozmaring Néptánccsoport 1997-ben alakult. Az azt megelõzõ években csak alkalmanként, a
szüreti felvonulásokon táncoltak, 1997-tõl kezdve viszont rendszeresen próbálnak és tanulnak be új táncokat. A tánccsoport vezetõje Pénzes László, Pénzes Lászlóné és Harasztosiné Kéri Edit, õk korábban az ártándi Tamota néptánccsoport tagjai voltak.
A tánccsoportnak két csoportja van. A nagycsoport 18 fõs, már kilenc éve táncolnak együtt, a kiscsoport 14 fõbõl áll, õk általános iskolai tagozatos tanulók.
A falu rendezvényeinek elmaradhatatlan szereplõi a néptánccsoport tagjai, sõt, a környezõ községekben is rendszeresen fellépnek, valamint Mikepércsen, Hajdúszoboszlón és Biharkeresztesen is már több alkalommal táncoltak. Szentjobbon, romániai testvértelepülésünkön is rendszeresen fellépnek, sõt ott is néptánccsoport alakult, s 1999-ben közösen lépett fel a két csoport mindkét faluban. Nagy sikerrel léptek fel Budapesten az Utazás 2004 kiállításon az üveges tánccal a Bihari Térségfejlesztési Közhasznú Egyesület standján.
Az együttes fennállása óta a következõ táncokat sajátította el: ajaki leánytáncok, üveges tánc, borsodi leánytáncok, somogyi leánytáncok, galgamenti táncok, szatmári, nyírségi botoló, Dél-alföldi, Dél-dunántúli páros táncok, Dunamenti, kónyi verbunk, mezõkövesdi matyó, eszközös táncok.
1998 óta rendezünk néptánc tábort a táncosainknak, mely évrõl évre szép emléke a gyerekeknek. Egy hétig reggeltõl estig együtt vannak, új koreográfiákat tanulnak be, felkészülnek az õszi szüreti felvonulásra.
A néptánccsoport 2008-ban a Hajdúböszörményben megrendezett Néptánc Fórumon bronz minősítést nyert Markovics Sándor: Hová lett ez a világ? c. koreográfiájával.
Célunk, hogy erõsítsük a gyerekekben a közösségi szellemet, a csoportösszetartást, valamint olyan értékrendet kínáljunk számunkra, melyben fontos a gyökerekhez való kötõdés, a néphagyományok megõrzése, továbbörökítése, valamint hogy szakmailag továbbfejlõdjenek, új táncokkal, koreográfiával ismerkedjenek meg.