Péterszegi Lakodalmas Nap


2009. október 3-án tartottuk hagyományőrző programunkat, a Péterszegi lakodalmast, melyen a Rozmaring Néptánccsoport közreműködésével egy hamisíthatatlan falusi lakodalmat idéztünk fel úgy, ahogy az még nagyszüleink, szüleink idejében történt. A rendezvényen bárki részt vehetett, vendégként kivehette a jussát a lakodalmi felvonulásból, a menyasszonykikérésből, a vacsorából, menyasszonytáncból és a mulatozásból. Mintha egy igazi lakzin lett volna!

A kora délután érkező vendégeket hagyományosan egy kupica pálinkával fogadta a vőfély, majd a Hagyományőrző Nyugdíjas Klub asszonyai által kemencében sütött finom kalácsával kínálták őket, hozzá jóféle bort. Némi mulatozás, tánc után kellő rigmusok kíséretében felkerekedett a násznép, hogy a Tájháznál kikérje szüleitől a menyasszonyt. Itt természetesen a hagyományoknak megfelelően kis szerepjáték következett: először álmenyasszonyokat igyekeztek az ifjú vőlegényre sózni. Majd a menyasszony megható búcsúja következett, s már vihették is a menyasszonyt! Visszatérve ismét rigmusok kíséretében fogadták a menyasszonyt, tálalták a süteményeket, szólt a zene. Kellő időben a vőfély sürgetésére összeállt a menet, s indult a lakodalmas násznép az esküvőre. Természetesen már ekkor szép számú néző akadt a faluban. A Néptánccsoport tagjai népi ruhában kísérték a menetet, s az alkalomhoz illő tréfás csujogatással szórakoztatták a népet. A templommal szemben, az iskola szépen feldíszített tornatermében várta a „pap”, hogy összeadhassa az ifjú párt, akik természetesen a néptánccsoport tagjai közül kerültek ki.

 

A látványos esküvő után a tánccsoport az utcán több helyen is táncra perdült, a nézősereg nem kis örömére. Mire visszaért a menet, már a régi szokásnak megfelelően meggyújtották a vasvillára tűzött petrós tucskákat, hisz régen ezek fényénél lesték a lakodalmi menetet. Eddigre már megfőtt az üstökben az aranysárga húsleves, a marhapörkölt, melyet a vőfélyek az illendő rigmusok kíséretében fel is tálaltak. Következtek a torták, sütemények, a bor, az üdítők, hogy legyen energia a hajnalig tartó tánchoz. Szokás szerint a szakácsok kezdték a táncot vacsora után, majd meglepetésként egy „bolondesküvőt” is végigkacaghattunk. Természetesen a menyasszonytánc sem hiányozhatott, s az ifjú pár által összetáncolt összeget megérdemelten a Rozmaring Néptánccsoport kapta.

 

Szereplők:

Menyasszony: Csősz Enikő

Vőlegény: ifj. Pénzes László

Nagy vőfély: Nagy Sándor

Kis vőfély: Borsós Balázs

„Lelkész”: Szabó Sándor

Násznagyok: Olajos Mihály, Tornyi Lajos

Maskarások: Pénzes László és Szabó Gyuláné

Álmenyasszonyok: Vadász Katalin, Szabó Zsuzsanna, Mészáros Imre

Gyűrű vivő nyoszolyólány: Vadász Katalin

Kis-kis vőfély: Nagy András

Segítők: A helyi civil szervezetek és önkormányzati intézmények dolgozói, mintegy 100 fő.